História

 

1973 - dávny začiatok

 

História Tiktakov sa začala písať už v 70-tych rokoch minulého storočia. V roku 1973 vzniká profesionálna skupina Tik – Tak zložená z vynikajúcich hudobníkov. Jej členmi sa stali Vlado Kolenič, Vlado Bartovič, Vlady Turčan a Oto Váhovský st. Ich produkcia sa vymykala tvorbe ostatných skupín. Všetci hrali a spievali ako praví hudobníci zo západného hudobného sveta. Skupina bola malá pre toľko muzikantských autorít a preto sa po 3 rokoch úspešného účinkovania rozpadla. Po rozpade si plánovali ponechať doterajší názov Vlado Kolenič aj Vlado Bartovič. Keďže sa nedohodli, Vlado Kolenič pomocou slovnej hračky Tak – Tik vytvoril nový názov a vznikla skupina Taktici.

 

1977 - 1979

 

Novovzniknutú skupinu Taktici v tom období tvorili Vlado Kolenič, Štefan Peller, Július Mikeš a Milan Grožaj, neskôr sa k nim pridal saxofonista Imrich Kuruc. Taktici si získavali čoraz viac obdivovateľov vďaka svojej chytľavej tvorbe a schopnosti vedieť sa predať. „Jeden z nich som v tej dobe bol aj ja a ako technik a zvukár popri VŠ som mal to šťastie účinkovať s nimi na poslednej šnúre pred odchodom za more“, povedal terajší manažér skupiny Tiktaci Jozef Frlička. „Spomínam si, že už v tej dobe existovala kapela spievajúca netendenčné pesničky, ktoré sa žánrovo vymykali ideológii vtedajšieho režimu.“ Hudba a texty pesničiek sa priamo nedotýkali vládnucej ideológie, oslavovali radosť mladých ľudí a schopnosť vedieť sa zabávať na nie importovanú muziku. Síce to znie neuveriteľne, no aj toto začalo bývalému režimu prekážať. Jeho predstavitelia nemohli zniesť, že kapela má toľkú priazeň a pre mladých sa stáva mienkotvornou.

V tomto turbulentnom období mala skupina veľkú príležitosť ukázať sa aj pred „západným svetom“. Dostali pozvanie hrať ako predkapela, vtedy veľmi obľúbenému Gerimu Glitterovi. Vtedajší režim dal možnosti vycestovať do Anglicka stopku a budúcnosť skupiny Taktici sa začala rúcať. Situácia sa stala neriešiteľnou. Vlado Kolenič, Júliu Mikeš a Štefan Peller nevideli inú možnosť a v roku 1979 boli nútení emigrovať. To bol pre kapelu zlom a Taktici prestali na Slovensku oficiálne existovať. Mnohé pásy z nahrávacích štúdií boli zničené a kapela vymazaná z rotácií v rozhlase a televízii. Jednoducho ju umlčali. Traja emigrovaní Taktici sa spočiatku snažili hrať aj v USA, výsledkom bola novo nahratá platňa. Tá obsahovala aj spomienkovú pesničku „Dolu vodou lístok pláva, nie je z brezy, nie je z javora, je to vycestovacia doložka..“ Nakoniec sa však každý vybral vlastnou cestou.

Hoci sa príležitostne stretávali, nedokázali nadviazať na niekdajšie úspechy. Od ich koncertnej činnosti v rokoch 1977 až 1979 sa toho veľa zmenilo a už to nebolí tí Taktici, akých Slovensko v časoch najväčšej slávy poznalo. Za svojej éry vyprodukovali množstvo nezabudnuteľných hitov, ktoré odrážali skutočný život. Medzi najznámejšie patria Dáša, 10 dkg Tresky, Predavačka langošov, Kukučka, Priateľ, Vám v bielom plášti, Mini, Viem čo je samba, Vodka, Blázni, Pán doktor dajte mi liek (záznam z live 2009, počas návštevy Slovenska) a mnoho, mnoho ďalších. Svoju rodnú zem nikdy neprestali milovať a aj po mnohých rokoch si na ňu spomínajú ako na Slovakia krásna zem.

Niektoré pesničky si po omladzujúcom zásahu našli miesto aj v repertoári súčasných Tiktakov.

 

 

 

1979 - 1989

 

Taktici sa v týchto rokoch nehrali, ani nijako nespomínali, vtedajší režim ich zakázal. Hoci sa nedali nahradiť, ich miesto tvorivého lídra na hudobnej scéne zaujala rozvíjajúca sa skupina Elán.

 

1989 - 2004

 

Po roku 1989, keď padol režim, niektorí emigrovaní členovia sa príležitostne vracali do svojho rodiska. Dôvodom ich návratu bola túžba vidieť rodičov, príbuzných, priateľov a podobne. Z nostalgie odohrali aj niekoľko koncertov. To bol pre lídra skupiny, Vlada Koleniča, popud k obnoveniu tvorby bývalých Taktikov. Za týmto účelom prepožičal meno Taktici skupine Nový Al-bum, ktorá mala už dávnejšie vo svojom playliste z nostalgie zaradené aj niektoré pesničky Taktikov. V roku 2000 vydali dva albumy s názvom „Nový Al-bum – Taktici“. V roku 2004, počas krstu tretieho albumu s názvom „Taktici 2004 The Best of“, dostala kapela Nový Al-bum od Vlada Koleniča povolenie používať meno Taktici. Cieľom bolo, aby ich bývalú tvorbu spoznala aj vtedajšia mladá generácia. Týmto sa začala éra slovenských nasledovníkov skupiny Taktici.

 

Vlado Kolenič prepožičiava skupine Nový Al-bum názov Taktici 

 

2004 - 2009

 

Počas týchto rokov zaznamenali slovenskí Taktici www.taktici.sk niekoľko významných úspechov. V tomto období vznikli aj pesničky Diéta a Senorita Margarita. V roku 2005, ešte v spolupráci s Vladom Koleničom, to bol zisk Slávika za skokana roka. Kapela nezaháľala a o niečo neskôr prišla s novými pesničkami, na ktorých sa autorsky a aranžérsky podieľal už aj nový člen, Vlado Čulík. Ich vtedajšiu tvorbu reprezentovala skladba Keď ma raz podvedieš s Luciou Vondráčkovou (vyše 1 milión kliknutí na Youtube), Tunel s Jožom Rážom, či klip zo živého vystúpenia s Elánom v Inchebe Iba Teba. Autorská časť kapely sa usilovala o to, aby nové pesničky odrážali potreby súčasnej generácie. Ich činorodá snaha sformovala nový hudobný subjekt s vlastnou tvorbou, ktorý sa však stále viac vzďaľoval od pôvodnej myšlienky z roku 2004.

 

 

2009 - 2014

 

Aj keď mala kapela za sebou pomerne plodné obdobie, v roku 2009 sa v nej odohrali radikálne zmeny. Odchod niektorých členov spôsobil, že kapela v roku 2010 nehrala, stagnovala a uvažovala o svojej ďalšej činnosti. Ani príchodom speváka Otta Kollmana v roku 2011 sa neutíšila nespokojnosť, ktorá naďalej pretrvávala. Plynutím času popularita slovenskej verzie Taktikov klesala. Neodrážala potreby rozvíjajúceho sa hudobného trhu a jej smerovanie sa myšlienke z roku 2004 naďalej vzďaľovalo.

 

 

Koncom roka 2014 kapela vďaka víziám nového manažéra naberá nový kurz. Všetci si vyhrnuli rukávy, oprášili odložené nápady a nenahrané pesničky a začali sa pripravovať na nahrávanie v štúdiu. Tieto udalosti mali za následok aj personálne zmeny v doterajšej zostave. K Vladovi Čulíkovi (gitara) a Andrejovi Jerigovi (basgitara) pribudli nové posily. Kapela sa rozšírila o Ivana Gettinga (klávesy), Ela Vojtu (bicie) a kľúčového člena, Ota Váhovského (spev). Práve Otov otec bol pri zrode starej formácie Tik – Tak. Novo sformovaná pätica profesionálnych muzikantov odštartovala plánované zmeny.

 

 

2015

 

Členovia cítili potrebu zmeniť názov. Vyplývalo to najmä z toho, že tvorba žánrovo nekorešpondovala s pôvodnými Taktikmi. Nebolo prirodzené, aby existovali dva subjekty s rovnakým názvom, no s rôznou tvorbou, životom, obsadením a navyše vzdialené od seba cez pol zemegule. Ako sa vyjadril manažér: „Rozhodnutie, ktoré padlo na nový názov bolo aj na pamiatku môjho priateľa Ota Váhovského st., ktorého syn sa stal členom našej novej formácie a prevzal úlohu lídra so všetkým talentom, ktorý po otcovi podedil.“ Takto vznikli TIKTACI. Tento názov nadväzuje aj na určité posolstvo pôvodných Taktikov, ktoré po ich nedobrovoľnom ukončení pôsobenia na Slovensku v roku 1979 ostalo nenaplnené. V Taktikoch bola muzikálna profesionalita a radosť, s ktorou hrali a úprimne zabávali davy ľudí na koncertoch. V tomto smerovaní chcú noví Tiktaci pokračovať.

 

 

 

6. mája 2015 sa členovia symbolicky rozlúčili s doterajším názvom Taktici, ktorý s poďakovaním vrátili späť jej lídrovi Vladovi Koleničovi. Udialo sa to na rovnakom pódiu v bratislavskom V-klube, na ktorom ho Vlado Kolenič v roku 2004 prepožičal bývalej skupine Nový Al-bum. Tento okamih znamenal oficiálny koniec slovenskej verzie Taktikov a začína sa éra súčasných Tiktakov.

 

 

Motto: „Hudba je nadčasová a úžasná, je to boží dar, keď sa s ňou môžeme hrať“   (Tiktaci, 2015)

Príspevky a spomienky: Jozef Frlička, Vlado Čulík

 

MaKuKa